Hastalıklar

RENK KÖRLÜĞÜ TESTİ

5
(1)

Renk körlüğü yaygın bir görme durumudur. Renk körü olan kişiler renkleri net olarak ayırt edemezler. Belirli renklere maruz kaldıklarında ciddi sıkıntı ve sağlık sorunları yaşayabilirler. Çoğu renk körü insan, herhangi bir önemli bozukluk olmaksızın normal bir hayat yaşar. Bununla birlikte, durumun bazı biçimleri yeteneklerini sınırlar ve neleri yapıp yapamadıklarının farkında olmalıdırlar.

Renk körlüğü, gözün retinasında renkleri görmek için gerekli pigmentler olmadığında ortaya çıkan bir tür görme bozukluğudur. . Renk körlüğünün çeşitli türleri vardır; en yaygın iki form kalıtsaldır ve edinilir. Kalıtsal renk körlüğünde, baba ve anne kromozomlarındaki çekinik genler nedeniyle gözler bozuktur. Edinilmiş renk körlüğü, bir kişinin gözünün hastalık veya yaralanma sonucu zarar görmesinden sonra meydana gelir. Edinilmiş renk körlüğü olan kişiler, durumun kalıtsal bir formuna sahip olanlara kıyasla bazen daha iyi görüşe sahip olabilirler.

Renk körlüğü olan çoğu insan, yeşil, kırmızı ve mavi gibi ana renkleri çok iyi göremez. Ancak yine de mor veya sarı-yeşil gibi bazı ikincil renkleri ayırt edebilirler. Yaşlı insanları etkileyen bir tür kazanılmış renk körlüğü de vardır; kalıtsal renk körlüğünden daha şiddetlidir ve ara renkleri yoktur. Kalıtsal veya edinilmiş renk körlüğünün tedavisi yoktur; bunun yerine, insanlar durumlarına uygun şekilde davranmalıdır.

Renk körü insanlar belirli kalıpları tanıyarak bir şeyin yeşil mi, kırmızı mı yoksa mavi mi olduğunu söyleyebilirler. 12 fit mesafeden içinden geçen üç düz çizgi ile yeşil bir kareyi tanıyabilmelidirler. Ayrıca yan yana duran iki mavi kareyi zorlanmadan ayırt edebilmelidirler. Son olarak, 12 inç arayla yerleştirilmiş iki kırmızı daire arasındaki farkı zorlanmadan söyleyebilmelidirler. Görme bozukluğu olan herkes, kör bir kişinin yapacağı gibi işlev görebilmeleri için bu kalıplara aşina olmalıdır.

Görme zayıflığı olan kişiler neyi net olarak görebildiklerini ve neleri göremediklerini anlamalıdır. Renk körlüğü, görme bozukluğu yaşayan herkesi etkileyebilecek yaygın bir durumdur. Durumun birkaç farklı şekli vardır ve edinilmiş renk körlüğü için gözlük ayarlaması veya göz masajı yoluyla geçici olarak tedavi edilemez. Bununla birlikte, renk körü biri olarak nasıl işlev göreceğini bilmenin yararları vardır – eğitim, görme bozukluğu olan kişilerin, yeterince iyi görebilecekleri renklere dayalı olarak nesneleri tanımlamalarına yardımcı olur.

Bu kontrol renk körlüğünün teşhisinde kullanılsa da asılolan teşhis sadece ayrıntılı göz muayenesi vasıtasıyla konulabilir.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu