Başarı Hikayeleri

ÜNİVERSİTEDE SINIF BİRİNCİSİ OLMAK

5
(6)

Üniversitede ilk yıldan sınıf birincisi olarak başlamak. Evet hepinizin isteyeceği gurur verici bu olayı tam da bugün öğrenerek yaşamış bulunmaktayım arkadaşlar. Bakalım mı koca bir yılım nasıl geçmiş?

Ben hemşirelik okumaktayım. Bölümü birincilikle bitirmek isteyen bir öğrenciyim.

Neden birinciliği bu kadar istediğime gelecek olursak. İlk sebebi ben özel üniversitede ücretli okuyorum. Benim okuduğum üniversite 0-50 arası öğrencisi olan sınıflarda birinciye, 51-100 arası öğrencisi olan sınıflarda birinci ve ikinciye, 101 ve üzeri öğrencisi olan sınıflarda ise birinci, ikinci ve üçüncü olan öğrencilere bir yıl geçerli olacak şekilde tam burs imkânı veriyor. Birçok özel üniversitede buna benzer tam burs ya da indirim gibi imkân olduğundan bu yazıyı okuyorsanız ve özel üniversitedeyseniz muhtemelen asıl amacınız sizin de benim gibi bunlardan yararlanabilmektir. Diğer sebeplere bakacak olursak benim şu an öyle bir düşüncem yok ama akademisyen olmak istediğiniz zaman da birinciliğin akademik kariyer açısından bir artı getireceği muhakkak arkadaşlar. Yani böyle bir hedefiniz varsa çıkarın zirveye ortalamaları. Tabii bir de en önemli kısım olan mezuniyette ailemin yüzündeki tebessümü daha da arttırabilme amacım var.

Üniversitede Nasıl Sınıf Birincisi Oluruz?

İlk yılım pandemi nedeniyle online geçti. Sınıfımdakileri sosyal medyadan ve mesajlaşma gruplarından bildiğim kadarıyla tanıyorum. Rakiplerimi yüz yüze görebilmiş bile değilim yani. Bu galiba birincilikte benim için bir avantajdı. Çünkü herkes tekti. Üniversite açıldığında da bir arkadaş grubuna dahil olup tüm sınıfla ilişkimi kesmeyeceğim. Herkesle iletişim hâlinde olmalısınız bence. Bunun birincilik konusunda da getirisinin çok olacağına inanıyorum.

Not tutma konusu çok önemli arkadaşlar. Not tutarsanız zaten direkt bir adım öne geçmiş oluyorsunuz. Çünkü derse odaklanmanızı sağlıyor ve bilgilerin çoğunluğu zaten yazarken aklınıza kazınmış oluyor. Evet, ben düzenli not tuttum. Not tutmak derken de hocaların her ağzından çıkanı yazmak yerine konuyu sindirip kendi cümlelerimle yazdım. Bu da sınav öncesinde deli gibi strese binip sabaha kadar uyumamama engel oldu. Çünkü bir kez okumam bile o derste konuşulanları direkt aklıma getirmeye yetiyordu.

Not tutun ama sınıfla paylaşmaktan da kaçınmayın. Hele ki daha onlarla beraber geçireceğiniz 3 yılınız varsa. Çünkü notlarınızı devlet sırrı gibi saklarsanız ve sonrasında da sınıfta birinci olduğunuz öğrenilirse inek öğrenci damgası yiyip sınıfın sizden uzaklaşmasına sebep olabilirsiniz. Ama siz notlarınızı paylaşarak birinci olursanız alkışlanan çalışkan bir kişi olursunuz sınıfınızda da. Ayrıca paylaşın ki sizin de eksik olduğunuz yerlerde yardım istemeye yüzünüz olsun. Yani zaten iş notta bitmiyor, önemli olan benim o notları derste tutarken bilgilerin aklıma o an kazınmasıydı. Onlarınsa yüksek alması için sizin attığınız notları saatlerce ezberlemeleri gerekecek. Bu yüzden rahat olun.

Yıl boyunca verilen ödevleri en iyi şekilde yaptım. Grup ödeviyse bile o ödevi bazen tek başıma üstlendim grupta. Çünkü sınıftaki çoğu kişinin düşüncesi ‘geçsek yeter’ olduğu için kimse siz kadar uğraşmayacak yüksek almak için ve baştan savma yapacaklar verilen ödevi. Buna izin vermeyin her şeyin en mükemmel olması için çabalayın ki ortalamanızı hiçbir etken düşüremesin.

Bunları yaparsanız zaten üniversiteye başlamanın rahatlığı ile birçoğunun ders çalışmayı bırakmış olduğu rakiplerinizi elersiniz.

Benim ortalamamdan da bahsedeyim. İlk dönem 11 dersim vardı. Ortalamamsa 4 üzerinden 3.83’tü. Sınıf grubunda konuşulandan bildiğim kadarıyla daha yüksek bir ortalama yoktu. İkinci dönem de aynı gazla devam ettim. Ders sayım 12 olmuştu ve dersler ilk döneme göre biraz daha ağırdı. İkinci dönem de 3.82 ortalama yaptım.

Üniversitede Sınıf Birincisi Olduğumuzu Nasıl Öğreniriz?

Son olarak da bu birincilik sevincimizi nereden öğrenerek yaşayabildiğimizden bahsedip veda edeyim. Yıl sonuna kadar öğrenemiyorsunuz arkadaşlar. Sınıf grubundan dönem sonu ortalama konusu açıldığı zaman az çok tahminlerde bulunabilirsiniz. Zaten çalışanlar sunum ödevlerinde bile yaptığı ödevle kendini belli ediyor.

Bizim okulda yıl sonunda da derece listesi açık açık paylaşılmıyor. Ben okulu arayıp öğrendim.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 6

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu