İndir

SpeedFan

5
(1)

SpeedFan ücretsiz bir fan kontrol programıdır. Bilgisayar bileşenleriniz için fan hızı, sıcaklık ve voltaj okumalarını takip edebilirsiniz.

SpeedFan, bilgisayarınızın fan hızlarını kontrol etmenizi ve donanım sıcaklık okumalarını izlemenizi sağlayan ücretsiz bir programdır. Bilgisayar fan hızı, CPU ve anakart sıcaklığı gibi donanım bilgilerini anakart çip BIOS’una bildirir. Bu bilgilere Windows’tan ulaşabilmek güzel olmaz mıydı?

SpeedFan bu amaçla geliştirilmiş ücretsiz bir programdır. Özellikle hız aşırtmacılar Windows’ta bu tür yazılımları kullanırken anlık fan hızı, işlemci ve anakart sıcaklığı gibi değişkenleri mutlaka takip etmelidir. Bunun dışında SpeedFan size sabit sürücünüz hakkında çok detaylı bilgiler de verebilir. Bu, program sisteminizdeki S.M.A.R.T., fanlar ve işlemciler hakkında size en ayrıntılı bilgileri veren, kullanımı kolay bir yazılımdır.

SpeedFan Kulanımı

SpeedFan etkili ve kullanışlı bir programdır, ancak kullanıcı arayüzü yıldırıcı ve kafa karıştırıcı olabilir.
Kontrol edilecek ilk şey, anakartınızın SpeedFan’ın fan kontrol özelliği ile uyumlu olup olmadığıdır. Desteklenen anakartların bir listesi burada bulunabilir.

Anakartınız desteklenmese bile, SpeedFan’ı bir sistem izleme ve sorun giderme aracı olarak kullanabilirsiniz. anakartınız destekleniyorsa, sisteminizin BIOS’una girin ve otomatik fan kontrolünü devre dışı bırakın. Bu, SpeedFan ve sistem fanı ayarları arasındaki çakışmaları önler. Tüm bunları yaptıktan sonra SpeedFan’ı yükleyin, başlatın ve bilgisayarınızın sensörlerini tararken birkaç saniye bekleyin. İşlem tamamlandığında size CPU, GPU ve sabit diskler gibi çeşitli bileşenler için bir dizi sıcaklık okuması sunulur.

Ardından sağdaki Yapılandır düğmesine tıklayın. Seçenekler sekmesine gidin, “Programdan çıkıldığında fanları %100’e ayarla” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun ve fan hızını 99 (maksimum) olarak ayarlayın. Bu, sıcaklık çok yükseldiğinde fanın önceki ayarında kalmasını engeller. Gelişmiş sekmesine gidin ve açılır menüden anakartınızın superIO yongasını seçin. PWM modunu bulun.

Yukarı ve aşağı okları kullanarak veya menüden bir değer girerek fan hızı yüzdesini değiştirebilirsiniz. 0’ın altına ayarlanmaması tavsiye edilir. Ardından hız sekmesine gidin ve otomatik fan kontrolünü ayarlayın. Burada her bileşen için minimum ve maksimum fan değerlerini görebilirsiniz. “Otomatik olarak değiştir” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Sıcaklıklar sekmesi, belirli bileşenlerin çalışacağı sıcaklıkları ve ne zaman uyarı vereceğini ayarlamanıza olanak tanır.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu