Genel

WordPress nedir?

5
(1)

WordPress nedir? Yeni Başlayanlar İçin

Özünde WordPress, kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur. Aslında, WordPress , İnternet’teki tüm web sitelerinin %43.3’ünden fazlasına güç sağlar. Evet – ziyaret ettiğiniz dört web sitesinden birden fazlası muhtemelen WordPress tarafından desteklenmektedir.

Biraz daha teknik bir düzeyde, WordPress, GPLv2 altında lisanslanan açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir; bu, herkesin WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabileceği veya değiştirebileceği anlamına gelir. Bir içerik yönetim sistemi , temel olarak, web sitenizin içerik gibi önemli yönlerini programlama hakkında hiçbir şey bilmenize gerek kalmadan yönetmeyi kolaylaştıran bir araçtır.

Sonuç, WordPress’in bir web sitesi oluşturmayı herkes, hatta geliştirici olmayan kişiler için erişilebilir hale getirmesidir.

WordPress Ne Tür Web Siteleri Yapabilir?

Yıllar önce, WordPress, daha geleneksel web sitelerinden ziyade, öncelikle bir blog oluşturmak için bir araçtı. Gerçi bu uzun zamandır doğru değil. Günümüzde, çekirdek koddaki değişikliklerin yanı sıra WordPress’in devasa eklenti ve tema ekosistemi sayesinde, WordPress ile her türlü web sitesini oluşturabilirsiniz .

Örneğin, WordPress yalnızca çok sayıda iş sitesine ve bloga güç sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir e-ticaret mağazası oluşturmanın en popüler yoludur ! WordPress ile şunları oluşturabilirsiniz:

 • İş web siteleri
 • e-ticaret mağazaları
 • Bloglar
 • portföyler
 • Özgeçmişler
 • Forumlar
 • Sosyal ağlar
 • Üyelik siteleri
 • …hayal edebileceğiniz hemen hemen her şey.

WordPress.org ve WordPress.com Arasındaki Fark Nedir?

WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkı çok daha ayrıntılı olarak ele aldık , ancak işte kısa versiyon:

 • Genellikle kendi kendine barındırılan WordPress olarak adlandırılan WordPress.org , %100 size ait bir web sitesi oluşturmak için kendi web barındırıcınıza yükleyebileceğiniz ücretsiz, açık kaynaklı WordPress yazılımıdır.
 • WordPress.com , WordPress.org yazılımı tarafından desteklenen , kâr amaçlı, ücretli bir hizmettir . Kullanımı kolaydır, ancak kendi kendine barındırılan WordPress’in esnekliğinin çoğunu kaybedersiniz.

Çoğu zaman, insanlar “WordPress” derken, WordPress.org’da bulunan kendi kendine barındırılan WordPress’i kastediyorlar. Web sitenize gerçekten sahip olmak istiyorsanız, kendi kendine barındırılan WordPress.org neredeyse her zaman en iyi seçenektir.

Kendi kendine barındırılan WordPress’e başlamak için tek yapmanız gereken web barındırma ve bir alan adı satın almaktır .

WordPress’i Kim Yaptı ve Ne Kadardır Ortalıkta?

WordPress, 2003 yılında, b2/cafelog adlı önceki bir projenin bir dalı olarak ortaya çıkan bağımsız bir proje olarak oluşturuldu .

WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, bu nedenle günümüzde büyük bir katkıda bulunanlar topluluğu tarafından yapılmıştır. Ancak WordPress’in kökenini köklerine kadar takip edecek olursak, orijinal yaratımı Matt Mullenweg ve Mike Little arasındaki bir işbirliğiydi.

O zamandan beri Matt Mullenweg büyük ölçüde WordPress’in yüzü haline geldi. Ayrıca, kâr amaçlı WordPress.com hizmetinin arkasındaki şirket olan Automattic’in de kurucusudur.

WordPress’i Kimler Kullanır?

WordPress, bireyler, büyük işletmeler ve aradaki herkes tarafından kullanılır! Hemen bir not olarak, WordPress kullanıyoruz! Yani şu anda baktığınız site WordPress tarafından desteklenmektedir. Diğer birçok tanınmış varlık da WordPress kullanıyor. İşte en sevdiğimiz örneklerden biri:

Microsoft

Microsoft , resmi blogunu güçlendirmek için WordPress’i kullanır . Ayrıca, Windows ve Skype gibi belirli ürünler için blogları güçlendirmek için WordPress’i kullanır:

Neden WordPress Kullanmalısınız?

Tamam, yani Beyaz Saray ve Microsoft gibi tanınmış kuruluşlar da dahil olmak üzere İnternet’teki tüm web sitelerinin %43.3’ünden fazlası WordPress kullanıyor.

Ama ya sen? Neden WordPress kullanmalısınız?

Ne tür bir web sitesi oluşturmak istediğiniz önemli değil, WordPress’i kullanmak için birçok neden var . İşte en büyüklerinden bazıları:

WordPress Ücretsiz ve Açık Kaynaktır

WordPress’in en büyük avantajlarından biri, ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılım olmasıdır. Barındırma için biraz para ödemeniz gerekecek olsa da , Squarespace gibi alternatiflerde durum böyle olmayan WordPress yazılımını kullanmak için asla ödeme yapmanız gerekmeyecek .

Bunun ötesinde, web sitenizin görünümünü ve işleyişini değiştirmek için birçok açık kaynaklı eklenti ve tema da bulabilirsiniz. Bahsederken….

WordPress Genişletilebilir

Bir geliştirici olmasanız bile, WordPress’in devasa tema ve eklenti ekosistemi sayesinde web sitenizi kolayca değiştirebilirsiniz:

 • Temalar – bunlar öncelikle web sitenizin görünümünü değiştirir.
 • Eklentiler – bunlar öncelikle web sitenizin çalışma şeklini değiştirir. Eklentiler, iletişim formu gibi küçük veya bir e-ticaret mağazası oluşturmak gibi büyük olabilir .

Şu anda 50.000’den fazla ücretsiz WordPress eklentisi ve 5.000 ücretsiz WordPress temasının yanı sıra tonlarca premium seçenek bulunmaktadır. Söylemek gerekirse – birçok seçeneğiniz var! İşte en iyi WordPress eklentilerinin elle seçilmiş bir listesi .

WordPress Kurulumu Kolaydır

Kendi web sitenizi oluşturmak için bir teknoloji dehası olmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşün! Birkaç düğmeyi tıklayabilirseniz, sitenize WordPress yükleyebilirsiniz.

Günümüzde, çoğu web barındırıcısı:

 • Sitenizin hemen kullanıma hazır olması için WordPress’i sizin için önceden yüklemeyi teklif edin.

WordPress’i Bilgisayarıma Yükleyebilir miyim?

Kesinlikle! WordPress’i yerel bir bilgisayara yüklemek isteyebileceğiniz birkaç iyi neden vardır. Sıfırdan yeni bir site oluşturuyorsunuz, yeni bir tema veya eklenti kuruyorsunuz veya mevcut web sitenizi bozmaktan korkmadan denemek için güvenli bir alan istiyorsunuz.
Bu durumda, WordPress’i Mac’inize veya PC’nize yüklemenize izin veren Xampp adlı ücretsiz bir araç öneriyoruz.

WordPress Esnektir

Buna zaten değindik, ancak WordPress harika çünkü hemen hemen her tür web sitesi oluşturmanıza izin veriyor. Daha da iyisi, web siteniz de sizinle birlikte gelişebilir.

Mevcut WordPress sitenize bir forum eklemek ister misiniz? Sorun değil – sadece bbPress eklentisini kurun ! Bir sosyal ağ eklemek ister misiniz? Endişelenme! Sadece BuddyPress eklentisini kullanın.

Asla belirli bir işlev grubuna kilitlenmezsiniz – her zaman uyum sağlayabilir ve gelişebilirsiniz.

WordPress Yardımını Bulmak Çok Kolay

WordPress çok popüler olduğu için herhangi bir sorunla karşılaşırsanız yardım bulmak kolaydır . Yığınlar var…

 • Bloglar
 • öğreticiler
 • Forumlar
 • Facebook Grupları
 • geliştiriciler

…gerektiğinde ücretsiz ve ücretli yardıma başvurabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu