Yemek Tarifleri

Yumurta Mantarı Nedir?

Yumurta Mantarı

5
(1)

Amanitaceae familyasından bir mantar türüdür. Roma imparatorlarının favori mantarı olmuştur. Roma’da caesarea yani Sezar mantarı olarak isimlendirilmiştir. Keskin bir tada sahiptir ve balığı andırır. Turuncu şapkası ve sarı lamelleri vardır. Sporları beyazdır. Amanita umbonata olarak da sınıflandırılmıştır. Türkiye’de Göksu vadisi civarında Sarı göbelek olarak adlandırılmıştır. İstanbul, Şile Kandıra taraflarında ise Gelin Mantarı  olarak bilinmektedir.

Yumurta mantarı yenir mi?

Görünüşünün ayırt edici olmasından dolayı Amanita türlerinin arasında en güvenli yenebilecek olan mantar türüdür. Ancak aynı aile mantarlar aleminin en zehirli mantarları da barındırdığından kesinlikle uzmanlar tarafından toplanmalıdır. Amatör veya yeni başlayan toplayıcılara önerilmez.

Yumurta Mantarı Faydaları

Yumurta mantarı yüksek seviyede C vitamini, Potasyum ve D vitamini kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve vücut direncini arttırdığı bilinmektedir. Bu özelliklerinden kaynaklı olarak Avrupa’da 16. yüzyılda ilaç olarak kullanılmıştır. Bugün de bağışıklık ve direnç arttırıcı ilaç üretiminde ham madde olarak kullanılmaktadır.

Yumurta Mantarı nerede yetişir?

Avrupa’ dan Akdeniz boyunca İskandinavya’ ya özellikle yaprak döken ve çamlık ormanlarda bulunur.

Yumurta mantarı nasıl temizlenir?

Bazı yerlerde İmparator mantarı olarak da bilinen bu mantarın şapka kısmında ince bir zar bulunur. Bu zarı bir bıçak yardımı ile yavaşça soyarak kaldırıp altındaki beyaz kısıma ulaşın. Sapları da aynı şekilde temizleyebilirsiniz.

Yumurta mantarı nasıl pişirilir ?

Bir miktar tereyağı veya zeytinyağını tavaya alıp doğradığınız soğanları ilave edin. Sonra soğanlar pembeleşinceye kadar kavurun.  Bir miktar doğradığınız mantarları da kavurduğunuz soğana ilave edin. İsteğe göre tuz, karabiber ve taze kekik ilave edin. Daha sonra mantarlar suyunu çekene kadar pişirin.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu